Chełmża występuje w powiecie ziemskim toruńskim jako jedyna jego gmina miejska.
Ogólna powierzchnia miasta Chełmży wynosi 783 ha , w tym użytki rolne - 360 ha (46%).
Miasto graniczy tylko z gminą Chełmżą, która otaczając je stanowi jego bezpośrednie zaplecze. W ujęciu geograficznym miasto jak i gmina Chełmża leżą na Pojezierzu Chełmińskim, w jego części nazywanej Równiną Chełmżyńską.
W granicach Chełmży znajduje się część jeziora Chełmżyńskiego - największego jeziora na terenie powiatu toruńskiego.
Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego, dawna stolica diecezji chełmińskiej (1243-1824), wzmiankowana w źródłach pisanych w 1222 r., jeszcze pod nazwą - Łoza.
Prawa miejskie otrzymała w 1251 r. i aż do początku XIX w. traktowana była przede wszystkim jako miasto biskupie. Zasadnicza zmiana w tym zakresie nastąpiła po1824 r., a dzięki rozwojowi komunikacji i miejscowego przemysłu na przełomie XIX i XX w. Stała się ona trzecim pod względem wielkości miastem dawnej ziemi chełmińskiej. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z neogotyckim ratuszem w centrum.
Zabytki:
W Chełmży znajdują się trzy szkoły podstawowe, gimnazjum, Zespół Szkół Średnich oraz Zespół Szkół Specjalnych oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I-ego Stopnia.
Na terenie Chełmży działa Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Preisa wraz z instytucjami towarzyszącymi Biblioteka istnieje od 1946 r. i należy do największych tego typu instytucji w powiecie. W budynku biblioteki w1997 r. otworzono Miejska Izbę Muzealna, prezentującą bogate materiały źródłowe dotyczące miasta i okolic a w szczególności jego życie kulturalne, gospodarcze, polityczne i społeczne w XIX i XX w. Zobaczyć w niej można m.in. średniowieczne eksponaty z licznych wykopalisk archeologicznych.
W strukturze PiMBP działa Chełmżyński Ośrodek Kultury. Powołany został do życia staraniem władz miasta i Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W ośrodku działają sekcje plastyczne, teatralne, muzyczne, sekcja szachowa i brydżowa oraz gier fantastycznych i haftu artystycznego.
CHOK organizuje również imprezy plenerowe, widowiska muzyczne, teatralne itp.
PiMBP wydaje regionalny miesięcznik „Głos Chełmżyński” poświęcony aktualnym problemom miasta i okolicznych gmin.
W bibliotece mieści się również redakcja Chełmżyńskiego Towarzystwa Kultury działającego od 1968 r. Dzięki inicjatywie członków tego towarzystwa od 1990 r. wydawana jest „Gazeta Chełmżyńska”, która nawiązuje do tradycji wydawanej przed wojną gazety o takim samym tytule.
Do instytucji kulturalnych w Chełmży należy również chór mieszany „ Święta Cecylia”. Jest on najstarszym chórem w Polsce, założonym w 1869 r. W 1996 r. został uhonorowany najwyższym papieskim odznaczeniem „Pro Ecclesia Et Pontifice” oraz chełmżyński chór międzyszkolny.
Działa również Stowarzyszenie Muzyczne , a w jego ramach kilka sekcji, między innymi orkiestra dęta, sięgająca swymi korzeniami 1865 r. oraz zespół muzyczny „Kamerton”.
Ważną dziedziną aktywności lokalnej jest życie sportowe.
W Chełmży działa sześć klubów sportowych:
Turystyczna atrakcyjność Chełmży oparta jest w głównej mierze na walorach położonego częściowo w jego granicach Jeziora Chełmżyńskiego.
Jezioro Chełmżyńskie należy do największych w powiecie toruńskim (299,4 ha). Jego wody zaliczane są do drugiej klasy czystości i obfitują w sandacza, szczupaka, okonia, leszcza, płoć i karpia. Szczególną atrakcją jeziora jest tołpyga i troć jeziorowa. Nad jeziorem znajduje się miejska plaża „Ustronie” oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego.